Elevii clasei a IV-a se pregătesc de absolvire . Unde merg din clasa a V-a…Racovita click

1.Pregătire intensivă pentru Cambridge 

înscriere școală

Suntem centru de pregatire si examinare

Scoala Primara Lorelay respecta programa nationala de invatamant. In plus,  elevii din Lorelay  studiaza intensiv limba engleza (5 h pe saptamana) în vederea susținerii examenelor Cambridge iar din clasa a II-a studiaza si limba germana (2 h pe saptamana). Recunoașterea internațională …vedeți articol Ziarul de Iași.

2.Cultura generala

In Lorelay nu ne limitam la manual. Intocmind proiecte in joaca, elevii  invata despre diverse teme in mod activ, cautand informatii singuri sau ajutati de familie, cooperand cu ceilalti colegi . Unele  teme sunt alese chiar de ei.   Participand la lucrari comune, elevii din Lorelay invata unii de la altii, cresc  si se dezvolta impreuna .

La Taifas

3.Copii echilibrati

Coroborat cu elementele de dezvoltare personala din curriculum ”Da, Poti!” urmarim si reusim sa avem copii dezinvolti care stiu sa puna intrebari, stiu sa caute, stiu sa se descurce. Arta, sportul, dansul si muzica ne ajuta sa dezvoltam potentialul copiilor nostri.

4.Programul de după-amiază (after-school) este inclus.

5.Cu acordul părinților, în funcție de situație și de capacitatea copiilor, elevii parcurg materia de clasa a IV-a în anul precedent. La limba română și matematică se folosesc manuale școlare conform programei școlare, la care se adaugă culegeri specifice folosite în vederea ”admiterii” la școli cum ar fi: Negruzzi, Național, Racoviță etc.

Pentru a stabili o programare în vederea vizitării școlii  click aici

Ce studiaza copiii Lorelay si cu cine, gasiti mai jos:

 • Program de activităţi instructiv-educative, conform programei scolare in vigoare , organizate unitar între orele 9.00 şi 17.00;
 • Cadre didactice specializate pe discipline, cu experiență în țară și străinătate. Fiecare clasă din Școala Primară ”Lorelay” beneficiază de sprijinul unei echipe de 7 cadre didactice  (de ex. mișcare și cultură muzicală, educație fizică, limba engleză,  limba germană etc). Suntem una dintre acele școli   școli private din Iași ce investim maxim în calitatea actului didactic și dezvoltarea elevilor noștri.
 • Limba engleză:pregătire pentru engleza
 • Zilnic, pregătire Cambridge cu materiale de specialitate din Marea Britanie;
 • Studierea limbii engleze  cu profesor format in Marea Britanie;
 • Atestare Cambridge pentru copii (Suntem centru de examinare Cambridge)
 • Limba germana se studiază din clasa a II-a;
 • Educaţie muzicală, dans şi educaţie fizică cu profesori de specialitate;
 • Instrument muzical ;
 • Cluburi de activitati optionale diverse (ex. capoeira, pian, quilling, gatit, robotics, chitara, etc.);
 • Cursuri de dezvoltare personală şi socio-emoţională;
 • Moment de lectură individuală zilnic între 14.30-15.00;
 • Metode de predare centrate pe elev;
 • Parteneriate europene ;
 • Număr maxim de elevi în clasă:15;
 • Sistem de supraveghere on-line;

Pentru a stabili o programare în vederea vizitării școlii  click aici


 

Supraveghere Iasi.